A Dimenziók VII. konferencia programja
Dimenziók VII. A múlt (vissz)hangjai
A konferencia tervezett programja
A program letölthető változata
Az absztraktkötet letölthető változata
2023.05.18.
8:15 Regisztráció
8:45 Megnyitó
9:00- 10:30 I. rész
Szekció A
Tudományterületek visszhangjai egymásban
9:00-9:15 Balogh Róbert (NKE): Mik azok a szubaltern hangok?
9:15-9:30 Gyuris Ferenc (ELTE): Hangadók a hangzavarban: A tudomány szerepe a társadalmi egyenlőtlenségek politikai diskurzusaiban
9:30-9:45 Lázár Marianna (KRE): „Külföld hangjainak” jelentősége a 8. századi japán udvari kultúrában
9:45-10:00 Varga Mónika (ELKH): Szóbeli személyek - a múlt hangjainak értelmezése boszorkányperekben
10:00-10:30 Vita
Szekció B
Hallható-e az alárendelt hangja? I.
9:00-9:15 Bodovics Éva (MNL): Válságba került életek. A segélykérő levelek mint történeti források
9:15-9:30 Mokánszki Zoltán (NKE): A huszárság elsőbbségének hangja
9:30-9:45 Tangl Balázs (Savaria): Közkatonák a Habsburg hadseregről a 19. század második felében
9:45-10:00 Huszti-Szlama Zsófia (BCE): A hangoztatott nadrág nem veszedelmes, csakis a viselt az.
10:00-10:30 Vita
10:30- 10:45 Szünet
10:45-12:15 II. rész
Szekció A
Forrásokban őrzött visszhangok
10:45-11:00 Banai Zsófia (ELTE): A kalendáriumok, mint történeti források felhasználási lehetőségei
11:00-11:15 Koloh Gábor (ELTE): A vajszlói koronatanú éneke
11:15-11:30 Szolnoki Zoltán (MFM): Jelmondatok és legendás szavak a 13-14. századi toszkán krónikákban
11:30-11:45 Hajnáczky Tamás (VÉF, KRE): Hatalmi hangorkán versus cigány szólamok a történelmi forrásokban.
11:45-12:15 Vita
Szekció B
Hallható-e az alárendelt hangja? II.
10:45-11:00 Acsády Judit (ELKH): Elhalkított hang(ok)
11:00-11:15 Pasqualetti Ilona (ELTE): Eldobott nők
11:15-11:30 Polyák Petra (MNL): „Mintha meg lenne kötve a lábunk, be lenne fogva a szánk”
11:30-11:45 Somogyi László (BFL): „...dühében őrült tömeg prédája lenni” - egy ismeretlen civil női fogvatartott visszaemlékezései
11:45-12:15 Vita
12:15- 13:00 Ebédszünet
13:00: 14:30 III. rész
Szekció A
Társadalmi csoportok a múltból
13:00-13:15 Bandi Kristóf Bálint (PTE): Hangok a mélyből. Belső-Erdély paraszti társadalmának népesedési viszonyai
13:15-13:30 Belicza György (DE): Az alsó társadalmi rétegek vizsgálata az 1930-as években Pécsett
13:30-13:45 Gyebnár Kristóf (MNL): Közigazgatási tisztviselők nyilatkozata - Nógrád megyei hivatalnokok...
13:45-14:00 Rudisch Ferenc (SZTE): A nagyváros hangjai: adalékok a budapesti rikkancsok társadalomtörténetéhez
14:00-14:30 Vita
Szekció B
Amikor a hegemón beszél I.
13:00-13:15 Mihályi Dorottya (SZTE): Gyarmati utazások, eltérő hangok az útleírásokban
13:15-13:30 Nagy Imre (MNM): Az útleírások, mint nemzetdiskurzus megjelenítői
13:30-13:45 Szabó-Gajmer Bernadette (SZTE): Az utazó hangja
13:45-14:00 Kőszegi Margit (ELTE): Beszél(t)ünk a Balkánról
14:00-14:30 Vita
14:30-14:45 Szünet
14:45-16:15 IV. rész
Szekció A
Szólóban is messzire hallatszó hang
14:45-15:00 Schrek Katalin (DE): A herceg titkára - Philipp von Neumann naplójának vizsgálati lehetőségei
15:00-15:15 Kárpáti Attila (ELTE): Wesselényi Miklós naplóján keresztül megszólaló hangja
15:15-15:30 Tóth Kálmán (NKE): A múlt élő hangja a reformkorban
15:30-15:45 Völgyesi Orsolya (ELKH): Utak a Bokorhoz
15:45-16:15 Vita
Szekció B
Amikor a hegemón beszél II.
14:45-15:00 Halmos Károly (ELTE): Hangok a bíróságról
15:00-15:15 Kondorosy Csenge (ELTE): Téesz- neurózis. Egy kényes fogalom körüli diskurzus elemzése
15:15-15:30 Lendvai-Timár Edit (ELTE): Málenkij robot újraHANGolva
15:30-15:45 Labáth Ádám (ELTE): Politikai beszédek, mint a külpolitikai szerepfelfogás vizsgálatának forrásai
15:45-16:15 Vita
16:15-16:30 Szünet
16:30-18:00 V. rész
Szekció A
A tudományos megismerés induló szólamai
16:30-16:45 Bakati Víta (ELTE): Beszélő Újságok
16:45-17:00 Hrcka Alexandra (ELTE): Nemzeti identitás, sajtó és egyesületi élet Liptóban a 19. század végén
17:00-17:15 Tóth Luca (ELTE): „Elmebetegeinket kellő időben küldjük jól szervezett tébolydába, ha sikert óhajtunk”
17:15-17:30 Surján Anna (ELTE): Magyarországi hanginstalláció-művészet
17:30-18:00 Vita
Zárszó
2023.05.19
9:00-10:30 I. rész
Szekció A
Megszólalni és megszólaltatni I.
9:00-9:15 Dömötör Adrienne (NYTK): Női levél, férfi levél
9:15-9:30 Németh Szandra (SZNM): Verbális és nonverbális
9:30-9:45 Mátay Mónika–Nagy Zsófia: A méregkeverők hangja
9:45-10:00 Kádár Ágota (BBTE): Női festők (vissz)hangjai Kolozsváron
10:00-10:30 Vita
Szekció B
A környezet hangjai
9:00-9:15 Papp Viktor (ELTE): A villamoscsilingeléstől a zongoraszóig
9:15-9:30 Porkoláb Anna (ELTE): Tér, hangzás és lenyomatuk a colmari szerzetesnők vízióiban
9:30-9:45 Benedek Anna (PIM): Egy hibrid műfaj: az irodalmi interjú
9:45-10:00 Tuza Benedek (ELTE): A bulinegyed varázsa és átka - Belső Erzsébetváros társadalmi konfliktusai
10:00-10:30 Vita
10:30-10:45 Szünet
10:45-12:15 II. rész
Szekció A
Megszólalni és megszólaltatni II.
10:45-11:00 Tóth Dóra (ELTE): Érzékeny szép történet
11:00-11:15 Becz Viktória (ELTE): Csendes füstölgés a szivarról
11:15-11:30 Pásztor Katalin (ELTE): Hogyan lett Gigi konteszból gróf néni?
11:30-11:45 Dancs Réka Rebeka (ELTE): Új szólam vagy komponált mestermű?
11:45-12:15 Vita
Szekció B
A hang, mint az alku és meggyőzés eszköze
10:45-11:00 Erdősi Péter (ELTE): Jezsuita levelek hangjai
11:00-11:15 Farkas György (ELTE): Meg nem vívott „Hídfőcsaták”?
11:15-11:30 Miski Péter (PPKE): Egy fejedelmi szolgálatba állt nemes, mint a Partium (egyik) hangja?
11:30-11:45 Rácz Balázs (ELTE): A szó elszáll, a zálog megmarad
11:45-12:15 Vita
12:15-13:00 Szünet
13:00- 14:30 III. rész
Szekció A
Dallamok a háttérben
13:00-13:15 Goda Regina (ELTE): A rendszervált(oz)ás ábrázolása kortárs magyar nyelvű regényekben
13:15-13:30 Hörcher Eszter (PPKE): „aki csak egy túl hangos csengőhang volt”
13:30-13:45 Kertész Noémi (ME): Egy regény zeneisége
13:45-14:00 Száz Pál (CE): A villon-i hang visszhangjai a 30-as, 40-es évek közép-európai költészetében
14:00-14:30 Vita
Szekció B
A társadalom visszhangjai I.
13:00-13:15 Molnár Csongor (ELTE): Húsvéthétfő Orlódon
13:15-13:30 Bödő Krisztián (KRE): Azt beszélik Ercsiben
13:30-13:45 Berta András (ELTE): Hol terem a magyar vitéz?
13:45-14:00 Kocsis Annamária (KRE): „Azt mondom bizony én, mert én is boszorkány vagyok, ő is.”
14:00-14:30 Vita
14:30-14:45 Kávészünet
14:45-16:15 IV. rész
Szekció A
Távoli dallamok
14:45-15:00 Barta Géza (ELTE): A pillanatnyi némaság és a köztes semmi nélkülözhetetlensége
15:00-15:15 Berczeli Nemcsényi Alex (SZTE): A hang, mint a hagyományőrzés eszköze
15:15-15:30 Kökény Andrea (SZTE): A múlt hangjai – Texas a 19. században
15:30-15:45 Paár Ádám (PPKE): A „fakenews” nagymestere
15:45-16:15 Vita
Szekció B
A társadalom visszhangjai II.
14:45-15:00 Gaál Gabriella (PTE): A város mint emlékezet az 1989-es rendszerváltozás tükrében
15:00-15:15 Virág Csilla (ELKH): Balladák, értelmezés, híráramlás
15:15-15:30 Prikler Szilvia (SZNM): Tájházak és látogatók
15:30-16:00 Vita
16:15 Dimenziók V. kötet bemutatója
Zárszó