Dimenziók III

Diverzitás és homogenitás a történelemben a társadalomban és a környezetben

2021.02.07.
Dimenziók III

"A szigetnek ötvennégy városa van. Nagy és pompás valamennyi. Nyelvük, szokásaik, szervezetük, törvényeik teljesen egyformák." (Morus Tamás: Utópia)

 

A Magyar Tudomány 2015-ös évfolyamában meghökkentő címmel jelent meg egy szociológiai elemzés jelenkori társadalmunkról: "Demokratikus deficit, avagy öröklődő férfi homogenitás a társadalmi alrendszerek vezető pozícióiban" (szerző Trenka Magdolna). A diverzitás és a homogenitás számos tudományterületen közel hasonló értelmezéssel használt fogalmak – a sokszínűség és az egyneműség kifejezésére használt fogalompárról van szó –, amelyek csak látszólag ellentétesek egymással. Számos helyen felbukkannak akár konkrét, akár átvitt értelemben használják is őket. Az említett tanulmányban a "férfi homogenitás" a demokrácia deficitjeként értelmeződik, ennél fogva káros folyamatot vagy jelenséget határoz meg, amennyiben a demokráciát pozitív fogalomként értelmezzük. Azonban a két fogalom egybevetése közel sem ilyen egyszerű. A homogén szó erős összetartozást, egyértelmű szabályokat, könnyen értelmezhetőséget jelent, legyen szó egy vegyületről vagy akár a társadalomról. Ezzel szemben a diverzitás a sokféleség izgalmát, a választás lehetőségeit, szabadságát és a tolerenciát képviseli. A diverzitás különösen a biológiában, az ökológiában képvisel határozott értéket, amelyet ismernünk és ma már leginkább védenünk kell. De a társadalomtudományokban is elfogadott fogalom a kulturális diverzitás elmélete, ahol a homogén társadalom éppen azt jelenti, hogy a társadalom fenntartásában minden egyén érdekelt, de az egyének sokféle indentitás, kulturális normarendszer, egyesület, csoportszerveződés mentén élik életüket. Ezt a homogén társadalom nemcsak tolerálja, hanem támogatja is. Itt a homogén ellentéte nem a diverz, hanem a heterogén, a töredezett társadalom. A diverzitás fogalma a tudományok közötti párbeszédben egyre inkább a fejlődésre való képességgel kezd összecsengeni.

A III. Dimenziók konferencia célja, hogy a társadalmi tér elvont és konkrét fogalmát a diverzitás és homogenitás tükrében a történelmi időben, korszakokon átnyúlva, korokat összekötve értelmezze. A társadalmi tér egyszerre konkrét és fiktív alkotóelemekből áll. Valós fizikai, megfogható, megtapasztalható környezeti térelemek kerülnek egymás mellé a nem létező, virtuális terekkel.

A konferenciára várunk minden olyan előadást, amely a diverzitás és homogenitás egymástól el nem választható fogalmát járják körül történelmi, társadalmi, földrajzi problémák, kutatások segítségével.

Kulcsszavak: diverzitás, homogenitás, társadalmi tér, etnikum, kultúra, identitás, kulturális identitás, mentális tér, népesség, fejlődés.

Amennyiben felkeltette érdeklődését a konferencia tematikája, nagy örömünkre szolgálna, ha előadóként tisztelné meg rendezvényünket.

Kérjük, hogy részvételi szándékát legkésőbb 2018. december 20. éjfélig jelezze számunkra a dimenziok2019@gmail.com e-mail címre.

 

A konferencia helyszíne: Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Múzeum körúti épülete (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8.)

A konferencia időpontja: 2019. május 9–10.

 

Tisztelettel megkérjük továbbá, hogy a dimenziok2019@gmail.com e-mail címre küldje el előadásának minimum 1000 maximum 2000 karakter terjedelmű absztraktját, melynek segítségével elkészíthetjük a konferencia szekcióbeosztását és absztraktkötetét.

Az absztrakt beérkezési határideje: 2019. január 31.

A konferencia előadásai az eddigi hagyományoknak megfelelően tanulmányok formájában, kötetben is publikálásra kerülnek majd, várhatóan 2020-ban.

 

A konferencia programja megtekinthető ITT.

 

A konferencia absztraktkötete megtekinthető ITT.

 

A konferenciáról készített összefoglaló ITT olvasható.