Szakmai beszámoló

Bécsben töltött egy hónapos kutatói ösztöndíjról

Gódány Nikoletta | 2022.12.27.
Szakmai beszámoló

 

Idegenforgalom és propaganda a két világháború között Magyarországon

A magyar-osztrák idegenforgalmi kapcsolatok

 

Szakmai beszámoló

Collegium Hungaricum Bécs, egy hónapos kutatói ösztöndíj

 

Gódányová Nikoleta

 

 

A bécsi Collegium Hungaricumban 2021. novemberben folytatott egy hónapos kutatásom szorosan kapcsolódik a doktori tanulmányaimhoz és a disszertációm témájához, amely a Turizmus és propaganda a két világháború között Magyarországon. A bécsi kutatóút célja a vonatkozó levéltári és könyvtári forrásbázis feltárása volt: Magyarországon nem, vagy kevésbé elérhető legfrissebb idegen nyelvű turizmustörténeti szakirodalom; korabeli turisztikai írások, a két világháború közötti bécsi idegenforgalomra vonatkozó statisztikák; plakátok és prospektusok összegyűjtése és feldolgozása. A kutatást emellett az is indokolta, hogy a két világháború között Budapest és Bécs között szoros idegenforgalmi kapcsolat állt fenn. Részben riválisként tekintettek az osztrák fővárosra, hiszen a nagy turista tömegek sok esetben megálltak és nem utaztak tovább Magyarországra, másrészt mintaként is szolgálhatott a magyar idegenforgalmi szervek előtt a stratégiák kidolgozásában. A külföldi utazók, valamint a bécsiek Budapestre irányítása és tájékoztatása céljából 1931-ben a Budapest Székesfőváros Idegenforgalmi Hivatala idegenforgalmi irodát is nyitott a Kartnärstraße 51. szám alatt, ezen iroda iratanyaga azonban jelen tudásom szerint nem maradt fenn, csupán a levelezések és jelentések találhatók meg elszórtan a Budapest Székesfőváros Idegenforgalmi Hivatala Budapesten őrzött anyagában.

A bécsi kutatás során a pályázati anyagban összeállított előzetes szakirodalomlista alapján összegyűjtöttem a bécsi Österreichische Nationalbibliothek (Osztrák Nemzeti Könyvtár) állományában fellelhető jelenkori idegenforgalmi témájú, főleg Bécsre és Ausztriára vonatkozó, a korszak idegenforgalmát feldolgozó szakirodalmat, továbbá a korabeli idegenforgalmi témájú, az idegenforgalmi propagandát továbbá az idegenforgalom és a politika kapcsolatát részletező írásokat is. A szakirodalom mellett több, a vizsgált témában írt szakdolgozat és disszertáció is a kezembe került, ezek leginkább a felhasznált szakirodalmi források miatt voltak hasznosak. A Nemzeti Könyvtár állományában több korabeli idegenforgalmi szakfolyóirat is megtalálható, ezek közül a Der Fremdenverkehr meglévő számai közül, a kutatási témámra vonatkozó évköröket tekintettem át. A folyóiratban főleg Bécs idegenforgalmával kapcsolatos kérdéseket boncolgató nagyobb volumenű írásokat, a bécsi és ausztriai éves idegenforgalmi eseményekről, statisztikákról készített rövid összefoglalókat és a Budapestre vonatkozó cikkeket kerestem és gyűjtöttem ki. Kikértem a Illustrierte Zeitschrift für Reise und Fremdenverkehr című lapot is, ezt azonban csekély meglévő példányszáma miatt nem sorolom a feldolgozott források közé, kutatási témámmal kapcsolatban sem gyűjtöttem ki belőle cikkeket.

A plakátok, prospektusok és egyéb népszerűsítő kiadványok a korabeli idegenforgalmi propaganda eszközei voltak. A kor szakemberei sokoldalú és változatos eszközrendszert alkalmaztak annak érdekében, hogy a bel- és külföldi vendégeket megismertesse az ország természeti szépségeivel, kulturális értékeivel, idegenforgalmi ajánlataival és programjaival. A külföldön kifejtett népszerűsítő tevékenységen keresztül fontos szempont volt az ország imázsának javítása is. Ennek okán szerettem volna a bécsi és osztrák témájú turisztikai plakátokat, prospektusokat is az Osztrák Nemzeti Könyvtárban testközelből megtekinteni, ez sajnos nem volt lehetséges, viszont a könyvtár online adatbázisa rengeteg ilyen népszerűsítő kiadványt tartalmaz, így ezek áttekintése immár otthonról is megvalósítható. Egyedüli probléma ezzel az, hogy a kiadványok nem letölthetők, így csupán az adatbázison belül megtekintve használhatók. Ezek a marketing anyagok azért fontosak, mert a későbbiekben szeretném összehasonlító vizsgálat alá vetni őket és összevetni a Magyarországról, konkrétabban Budapestről készített korabeli kiadványokkal. Az eddig áttekintett plakátok alapján előzetesen megállapítható, hogy főleg a bécsi és a budapesti plakátokat tudom majd érdemben összevetni, hiszen az osztrák szövetségi tartományi felosztás erősen befolyásolta az idegenforgalmi kiadványok képi világát és mondanivalóját, azokon a tartományokra jellemző nevezetességek jelentek meg.

Az Osztrák Nemzeti Könyvtárban gyűjtött szakirodalmat kiegészítettem az Universitätsbibliothek Wien (Bécsi Egyetemi Könyvtár) és a Wienbibliothek im Rathaus (Bécsi Városháza Könyvtára) állományában fellelhető szakirodalommal. A pályázathoz előre összeállított szakirodalmi listámban szereplő művek ugyanis elvétve találhatók meg a fent említett könyvtárakban.

A szakirodalmi bázis mellett az Österreichisches Staatsarchiv (Osztrák Városi Levéltár) állományában fellelhető releváns levéltári források feltárására is sor került. Kiutazásom előtt egyeztettem Oross Andrással, a Bécsi Magyar Levéltári Kirendeltség levéltári delegátusával, majd az Osztrák Városi Levéltár munkatársaival, ennek eredményeként a Budapesti Osztrák Nagykövetség Bécs-Budapest idegenforgalmára vonatkozó tételeit tekintettem át, összesen négy doboznyi iratot (Gesandtschaftsarchiv Budapest, Fach 96 Fremdenverkehr 121, 122, 123, 124). Az egy hónap alatt feltárt különböző típusú források és a szakirodalom feldolgozása jelenleg is folyamatban van.

A bécsi Collegium Humgaricum kényelmes és nyugodt körülményeket biztosított a kutatásom és a tudományos munka elvégzéséhez, ehhez a Collegium munkatársai segítőkészsége, Bárány Anzelm igazgató úr, valamint ifj. Bertényi Iván igazgatóhelyettes hasznos tanácsai nagyban hozzájárultak. A bécsi kutatás remek lehetőséget jelentett a szakmai kapcsolatok építésére is.

Egyedül a koronavírus okozta járványhelyzet nehezítette a kutatásomat, ugyanis az ott tartózkodásom utolsó hetében életbe lépett korlátozások során bezártak a közintézmények, egyedül a Bécsi Egyetem Könyvtárából tudtam könyveket kölcsönözni. Bízom benne, hogy a jövőben is lesz még lehetőségem pályázni és tovább folytatni a bécsi kutatásomat.

 

 

Áttekintett levéltári források:

 

Österreichisches Staatsarchiv

Archiv der Republic, Gesandtschaftsarchiv Budapest Fach 96 Fremdenverkehr, Karton 121, 122, 123, 124

 

Neues Politisches Archiv

723 Liasse Ungarn I/3.

736 Liasse Ungarn 5/4 803

742 Liasse Ungarn 9/3

751 Liasse Ungarn 19/1

 

 

Szakirodalmi lista:

Baranowsky, Shelley. Strength through Joy. Consumerism and Mass Tourism in The Third Reich. Cambridge University Press, 2007.

Brusatti, Alois. Historische Entwicklung 1884–1984. 100 Jahre Österreichischer Fremdenverkehr. Republik Österreich Bundesministerium für Handel, Gewerbe und Industrie. Wien, 1984.

Cai, A. Liping–Gartner, C. William–Munar, Ana Maria (ed.) Tourism Branding: Communities in Action. Bridging Tourism Theory and Practice. v.1. Emerald. United Kingdom–North America–Japan–India–Malaysia–China. 2009.

Dix, Robert. Werbung im Fremdenverkehr. Wirtschaftsförderungsinstitut der Bundeskammer der gewerblichen Wirtschaft. 33. September 1965.

Enderle-Burcel, Gertrude – Reiter-Zatloukal, Ilse (Hg.) Antisemitismus in Österreich. 1933–1938. Böhlau Verlag Wien–Köln–Weimar, 2018.

Ferner, Fritz-Karl. Der Prospekt im Fremdenvekehr. Planung/Gestaltung/Einsatz. Wirtschaftsförderungsinstitut der Handelskammer. 1987.

Furlong, Irene: Irish Tourism: 1880–1980. Portland, OR: Irish Academic Press, 2009.

Fussell, Paul: Abroad: British Literary Traveling Between the Wars. Oxford: Oxford University Press, 1980.

Gee, Malcolm–Kirk, Tim–Steward, Jill. The City in Central Europe. Culture and Society from 1800 to the Present. Ashgate, 1999.

Graml, Gundolf. Revisiting Austria. Tourism, Space and National Identity, 1945 to the Present. Berghahn, New York–Oxford, 2020.

Haas, Hanns–Hoffmann, Robert–Luger, Kurt (Hg.) Weltbühne und Naturkulisse. Zwei Jahrhunderte Salzburg-Tourismus. Verlag Anton Pustet, 1994.

Hachtmann, Rüdiger. Tourismus-Geschichte. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen, 2007.

Kożuchowski, Adam: The Afterlife of Austria–Hungary: The Image of the Habsburg Monarchy in Interwar Europe. Pittsburgh: University of Pittsburgh Press, 2013.

Krobot, Ulrike. Von der Sommerfrische zum Fremdenverkehr. Klagenfurt, Heyn, 1992.

Heßler, Martina–Zimmermann, Clemens (eds.) Creative Urban Milieus. Historical Perspectives on Culture, Economy, and the City. Campus Verlag. Frankfurt–New York. 2008.

Hetfleisch, Michael: 100 Jahre Fremdenverkehr im Burgenland. Eisenstadt: Landesfremdenverkehrsverband für das Burgerland, 1984

Kulbert Zsófia: Die Südliche-Tiefebene ist mehr, als Pußta und Paprika, Salzburg: IRE- Inst. der Regionen Europas, 2008.

Lässer, Adolf: 100 Jahre Fremdenverkehr in Tirol: die Geschichte einer Organisation. Inssbruck: Wagner, 1989.

Martin, Gunther. Zu Gast in Wien. Wiener Themen. Jugend&Volk. Wien–München, 1980.

Maryška, Christian (Hg.) Schnee von gestern. Winterplakate der Österreichischen Nationalbibliothek. Holzhausen Verlag. Wien, 2004.

Morgan, Nigel–Pritchard, Annette–Pride, Roger (ed.). Destination Brands. Managing Place Reputation. Elsevier Butterworth-Heinemann. Amsterdam, 3.ed. 2011.

Müller, Hansrued. Freizeit und Tourismus. Eine Einführung in Theorie und Politik. Berner Studien zu Freizeit und Tourismus. 28. Gerber AG, Schwarzenburg,1997

Müller, Robert. Historische Beispiele seit 1884. Fremdenverkehrswerbung in Österreich. Republik Österreich Bundesministerium für Handel, Gewerbe und Industrie. Wien, 1984.

Nagy, Ladislav: Die Entwicklung und Gestaltung des Fremdenverkehrs in Ungarn, 1977.

Nagy, Zsolt. Great Expectations and Interwar Realities. Hungarian Cultural Diplomacy, 1918–1941. CEU Press. Central European University Press. Budapest–New York. 2017.

Opll, Ferdinand – Scheutz, Martin (Hrsg.) Fernweh und Stadt, Tourismus als städtisches Phänomen. StudienVerlag, Innsbruck–Wien–Bozen, 2018.

Penz, Andrea. Inseln der Seligen. Fremdenverkehr in Österreich und Irland von 1900 bis 1938. Böhlau Verlag Köln–Weimar–Wien. 2005.

Posch, Eva: Nationalhistographie und Tourismus am Beispiel Ungarns und der Slowakei, Graz, 2004.

Pöschl, Arnold Ernst. Fremdenverkehrspolitik. Die Wirtschaft geht Jeden an Heft 24.Verlag für Geschichte und Politik, Wien, 1959.

Robinson, Peter–Heitmann, Sine–Dieke, Peter (ed.). Research Themes for Tourism. CAB International, 2011.

Rychlík, Jan: Cestivaní do ciziny v habsburské monarchii a v Československu. Pasová, vízová a vystěhovalecká politika 1848–1989. Česká společnosť po roce 1945. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Praha, 2007.

Sachslehner, Johannes. Wien. Geschichte einer Stadt. Puchler Verlag. Wien–Graz–Klagenfurt, 2016.

Semmens, Kristin. Seeing Hitler’s Germany. Tourism in the Third Reich. Palgrave Macmillan, 2005.

Schöpf, Ernst. Tourismus- Gewinn oder Verlust von Identität? Die Wechselwirkungen von Kultur und Tourismus. Thomas-Morus-Akademie Bensberg, 1998.

Sonnleitner, Katharina: Destination image and its effects on tourism marketing and branding. A case study abput the Austrian National Tourist Office – with a special focus ont he market Sweden. Lap Lambert Academic Publishing, Suttgart, 2011.

Suitner, Johannes: Imagineering cultural Vienna: on the semiotic regulation of Vienna's culture-led urban transformation. 2013.

Tamáska, Máté: Metropolen Bécs Budapest Wien: parallele Stadträume aus dem 20. Jahrhundert: párhuzamos városképek a 20. századból. Salzburg: Wien, 2018.

Tivers, Jacqueline – Rakič, Tijana ed. Narratives of Travel and Tourism. Current developments in the geographies of leisure and tourism. Ashgate, 2012.

Walter, Rolf (Hg.) Geschichte des Konsums. Erträge der 20. Arbeitstagung der Gesellschaft für Sozial- und Wirtschaftsgeschichte 23–26. April 2003. in Greifswald. Franz Steiner Verlag, 2004.

Wollaeger, Mark. Modernism, media and propaganda. British narrative from 1900 to 1945. Princeton University Press. Princeton and Oxford, 2006.

Zuelow, Erich G.E. A history of modern tourism. Palgrave. Macmillan education. 2016.

 

Korabeli kiadványok:

Achs, Hugo. Reklame für Fremdenverkehrsbetriebe. Kur- und Badeorte Hotels, Pensionen, Sommerfrischen und Sanatorien. Verlagsbuchhandlung „Leykam”, Graz, 1911.

Busson, Paul. Wien, seine Sehenswürdigkeiten und Vergnügungen. Wien, 1913.

Die Entwicklung des Fremdenverkehrs in Wien nach dem zweiten Weltkrieg. Mitteilung aus Statistik und Verwaltung der Stadt Wien. Statistischen Amt der Stadt Wien. 1955/3.

Jenner, Max. Fremdenverkehrspolitik. Teildruck aus „Der Dynamismus in Fremdenverkehr und die Fremdenvekehrspolitik”. Dissertation. Wien, 1939.

Gebert, Erich. Wirtschaftspolitik und Fremdenverkehr. Zaunrith. Salzburg, 1926.

Handbuch für den Oesterreichischen Fremdenverkehr. Österreichische Gesellschaft für Fremdenverkehr. Selbstverl. Wien, 1934.

Krieger, Wilhelm. Werbetechnik im Fremdenverkehr. Krieger, Wien, 1933.

Simkovsky, Hans. Der Fremdenverkehr. Im Selbstverlage der Verfassers, Wien, 1934.

v. Hortenau, Hans. Fremdenverkehr unsere Stärke. Ein Leitfaden der Propaganda für jedermann! Österreichischer Aufklärungsdienst. Heft 3/1937.

Österreichischs Fremdenverkehr. Zwei Aufsätze. Dörfel, Franz (Hg.) Fremdenverkehrswissenschaftliche Schfriftenreihe. Heft 1. Touristik-Verlag. Wien, 1946.

 

Nyomtatott forrás:

Der Fremdenverkehr 1929–1938. Wien

 

Statisztikák:

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. III. Jahrgang, Wien, 1923.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. V. Jahrgang, Wien, 1924.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. VI. Jahrgang, Wien, 1925.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. VII. Jahrgang, Wien, 1926.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. VIII. Jahrgang, Wien, 1927.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. IX. Jahrgang, Wien, 1928.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. X. Jahrgang, Wien, 1929.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XI. Jahrgang, Wien, 1930.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XII. Jahrgang, Wien, 1931.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XIII. Jahrgang, Wien, 1932.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XIV. Jahrgang, Wien, 1933.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XV. Jahrgang, Wien, 1935.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XVI. Jahrgang, Wien, 1936.

Statistisches Handbuch für die Republic Österreich. Bundesamt für Statistik. XVII. Jahrgang, Wien, 1937.

 

Disszertációk/Szakdolgozatok

Bockhorn, Petra. „Wien ist keine stadt wie jedee andere” Zum aktuellen Wien-Bild in deutschsprachigen Reiseführern. Diplomarbeit. Wien, Dezember 1994.

Feffer, Roswitha. Die Entwicklung des Fremdenverkehr in Burgerland 1921–1955. Diplomarbeit. Wien, Juni 1973.

Müller, Michael. Die Entwicklung des Tourismus in Österreich Wandel vom Sommer- zum Wintertourismusland. Diplomarbeit. Wien, April 2006.

Pall, Karl. Das Plakat als Kunst- und Werbemedium. Historie, Positionierung, Gestaltung, Wirkung, Empirie. Dissertation. Wien, 1987.

Pauschenwein, Kurt. Die Entwicklung des Fremdenverkehrs in Wien und Niederdonau. Dissertation. Wien. 1942.

Seidel, Monika. Die Marke „España“. Imagebuildung durch Tourismuswerbung. Magisterarbeit. Wien, Juni 2010.

 

Budapest, 2021. december 13.